LINDRA Second Hand

Fynda i våra butiker!

I Lindras butiker kan du finna allt från 70-tals klänningar till vackert broderade dukar och roliga leksaker. Allt är skänkt och ligger och väntar på att få bli återanvänt. Passa på att fynda eller hitta prylen du länge letat efter.

I våra butiker har vi, förutom personal och volontärer, också möjlighet att erbjuda praktikplatser för människor som behöver arbetsträna. Vår ambition är att kunna erbjuda en meningsfull gemenskap där alla ska känna sig välkomna.

Lindra Second Hand finner du i:
(Klicka på ortens namn för att komma till deras facebooksida)

Gamleby Järnvägsgatan 2, 594 30
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 0493-511 69, gamleby@lindra.se

Hisings Backa Selma Lagerlöfs Torg, 422 48
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 031-58 55 22, selma@lindra.se

Hjo Skövdevägen 19, 544 32
Öppettider: tis och tors 11-18, lör 9.30-13.30
Kontakt: 0503-100 20, hjo@lindra.se

Högsby Järnvägsgatan 37, 579 30
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 0491-213 80, hogsby@lindra.se

Kalmar centrum Larmgatan 6, 392 32
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 0480-271 20, kalmarcity@lindra.se

Kalmar södra Drottning Margaretas väg 23, 392 46
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 0480-49 19 90, kalmarsoder@lindra.se

Karlskrona Kungsmarksplan 3, 371 44
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 0455-145 50, karlskrona@lindra.se

Kärrtorp Kärrtorpsplan 1, 121 55 Johanneshov
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 08-648 31 31, karrtorp@lindra.se

Nybro Flyebovägen 11, 382 41 Nybro
Öppettider: tis-fre, 11-17, lör 10-14
Kontakt: 0481-100 85, nybro@lindra.se

Ronneby Östra Torggatan 1, 372 30 Ronneby
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 0457-100 50 eller 0734-23 55 08, ronneby@lindra.se

Sickla Planiavägen 15, 131 54 Nacka
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 08-466 95 50, sickla@lindra.se

Vallentuna Svedjevägen 2, 186 32
Öppettider: mån-fre 11-18, lör 11-15
Kontakt: 08-511 700 41, vallentuna@lindra.se

Röda dagar stängt i samtliga butiker

Aktuellt

Klicka här för
att läsa mer

Ett utmärkt samarbete Human Bridges biståndssändningar möjliggörs tack vare engagemang och dri... Läs mer

Fynda i sommar! Regnar det ute? Eller har du bara tröttnat på solstolen? Besök närmaste ... Läs mer

Ungdomar skänker kläder på Stadium Sports Camp Foto: Stadium Sports Camp Det började med fotboll, ishockey och basket. Tre... Läs mer